19 aprilie 2016 Comentarii 0

Echipa masculină Dinamo a reuşit surpriza şi a câştigat pe terenul Stelei, în cel de-al doilea meci din sferturile de finală ale Ligii Naţionale de baschet. A fost echilibru după primul sfert, în care cele două echipe au marcat spectaculos, de la trei puncte.

La pauza mare, „roş-albaştrii” au avut trei puncte avans, diferenţă care s-a mărit cu încă două puncte înaintea ultimelor zece minute. „Alb-roşiii” au dominat finalul şi au reuşit să se impună cu 85-82.

Dinamoviştii Babkauskas, cu 21 de puncte, şi Sutalo, cu 20 de puncte, au fost cei mai buni marcatori ai partidei.

„Cred că le-am permis prea multe aruncări de afară, şi-au intrat în mână. Inclusiv la sfârşit, când aveam 4 puncte avantaj, au reuşit un coş de la 8 metri, care a fost foarte important şi au câştigat meciul. În continuare sperăm. Este 1-1, mai este mult. Suntem optimişti şi ne vom califica”, a comentat Titus Nicoară.

„Acum poate că am avut mai mult noroc. Am dat maximum în atac şi în apărare, Steaua este o echipă foarte bună. Este doar primul pas spre semifinale. Steaua va avea, cu siguranţă, o reacţie după această înfrângere”, a replicat Nenad Sulovic.

A fost prima victorie a celor de la Dinamo în faţa Stelei, de la revenirea în Liga Naţională. Meciul trei al finalei se va juca pe terenul ”roș-albilor”, duminică, în direct la Digi Sport 4, de la 19:45.

Post-ul Liga Națională de baschet – sferturile de finală. Victorie istorică: Dinamo a bătut-o pe Steaua! Partida a treia, programată duminică apare prima dată în Libertatea.ro.

Sursa: SportNews – Liga Națională de baschet – sferturile de finală. Victorie istorică: Dinamo a bătut-o pe Steaua! Partida a treia, programată duminică

The following two tabs change content below.
Ştiri Alba, un portal de ştiri Online - citeşte zilnic cele mai noi ştiri online, din România şi în special din Alba Iulia, Aiud, Blaj, Cugir, Sebeş şi Ocna Mureş. Website-ul Ştiri Alba, a fost creat de o echipa de programatori din Alba Iulia şi în timp, va deveni un adevarat website de ştiri online! Vă mai aşteptăm pe website-ul nostru stiri-alba.com!